سلام ، به وبسایت کتابخانه فراسوی دانش خوش آمدید.

معرفی هفت کتاب برتر سال در گذشته

معرفی هفت کتاب برتر سال در گذشته

همواره کتاب هایی هستند که بیش از بقیه مورد توجه می‌گیرند. دلیل این موضوع به طرو قطع کاربردی‌تر بودن چنین آثاری است. ما نیز در کتابخانه عمومی فراسوی دانش سعی کردیم هفت مورد از برترین آثار در سال گذشته را برایتان پیدا کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی 7 کتاب برتر در سال 1400

با توجه به بررسی‌های انجام شده کتاب‌های رمان و روانشناسی، پرطرفدارترین آثار سال گذشته بوده‌اند. ما در ادامه هفت مورد برتر از کتب روانشناسی را به شما معرفی می‌کنیم.

 

اثر کاربردی روانشناسی فریبکاری

 

اثر کاربردی روانشناسی فریبکاری

خوب است بدانید که برخلاف زبان‌های کلامی گوناگونی که در گوشه گوشه‌ی جهان یافت می‌شوند، انسان‌ها همگی به زبان مشترکی سخن می‌‌گویند که زبان بدن نام دارد. این گفته همان چیزی است که پل اکمن، نویسنده‌ی این اثر، به آن رسیده است. این روان‌شناس و انسان‌شناس آمریکایی یکی از بزرگترین متخصصان در زمینه دانش زبان بدن و تشخیص دروغ‌گویان می‌باشد. او تمام زندگی خود را وقف این کار کرده است. از این رو در میان تمام آثارش، از جمله همین کتاب، می‌توانید تشخیص درونیات انسان‌ها را یاد بگیرید. مسلم است که اگر چنین مهارتی را کسب کنید، هیچ کس نمی‌تواند شما را فریب دهد یا اصطلاحا سرتان کلاه بگذارد. به همین دلیل نیز این نویسنده چنین اسمی را برای کتابش برگزیده است. جالب است بدانید که روانشناسی فریبکاری پل اکمن با زبانی ساده و جذاب نوشته شده و تمام افراد با هر نوع تخصصی از مطالعه‌ی آن لذت خواهند برد.

 

10 دقیقه برای بهره‌وری از زمان و غلبه بر استرس

احتمالا گاهی برای شما هم پیش آمده که به دلیل انجام ندادن کاری دچار استرس شوید. و همین استرس باعث شده که بتوانید آن کار را انجام دهید. در واقع این چرخه‌ی معیوب اهمال کاری و استرس، به دلیل نقص در روش‌های مقابله‌ای شما به وجود می‌آید. در اصل شما به جای مقابله‌ی درست با مشکلتان از آن فرار می‌کنید. اما همین فرار باعث استرس ناخودآگاه شما می‌شود. دیوید لوئیس، نویسنده‌ی اثر 10 دقیقه برای بهره‌وری از زمان و غلبه بر استرس، دقیقا به همین موضوع پرداخته. در واقع او سعی کرده راهکار این مشکل تقریبا همگانی و بسیار مخرب را به ما ارائه دهد. این راهکار آموزش استفاده صحیح از زمان است. با استفاده از این آموزش یک طرف چرخه سالم می‌شود. در ادامه با روش‌های غلبه بر استرس، طرف دیگر چرخه نیز درست شده و شما به اصطلاح روی غلتک موفقیت می‌افتید.

 

کتاب بی‌نظیر روانشناسی فراموشی

 

کتاب بی‌نظیر روانشناسی فراموشی

یکی از بیشترین اتفاقاتی که اغلب تمام ما انسان‌ها بارها و بارها با آن مواجه می‌شویم، فراموشی در زندگی روزمره می‌باشد. جالب است که بدانید یکی از بزرگترین روان‌شناسان دنیا که همه‌ی ما نام او را شنیده‌ایم نیز، به این اتفاق توجه نشان داده است. بله درست حدس زدید. زیگموند فروید، عصب‌شناس فوق‌العاده اتریشی و بنیان‌گذار رویکرد روانکاوی، یکی از آثار خود را به بررسی فراموشی‌های روزمره اختصاص داده است. جالب است بدانید که او این فراموشی‌ها را از نگاه علم روانشناسی و البته با رویکرد روانکاوانه مورد بررسی قرار داده است. این موضوع را حتی از عنوان کتاب نیز می‌توانید متوجه شوید. این اثر بی‌نظیر توسط مهوش قویمی به فارسی برگردانده شده و همواره تجدید چاپ می‌شود. در قسمتی از این اثر به بررسی علت فراموش کردن عناوین خاص و متفاوت پرداخته شده است. به طوری که بیان می‌دارد این عناوین بیش از دیگر موارد در شرف فراموشی هستند.

 

جامعه‌شناسی شادی؛ رویکرد اجتماعی و شناختی بر مطالعه‌ی شادی

آیا شما شاد هستید؟ تصور کنید که اگر چه چیزهایی برایتان فراهم بود احساس شادی می‌کردید؟ به نظر شما انسان‌ها برای شاد بودن به درون خود متکی هستند یا عوامل بیرونی؟ آیا تاکنون به طور عمیق راجع به این سوالات فکر کرده‌اید؟ در واقع شادی مبحثی بسیار مهم است که بسیاری از مردم در میان هیاهوی دنیا آن را به فراموشی سپرده‌اند. در حالی که شاید بتوان به جرات گفت شادی حقیقی و پایدار، هدف نهایی تمام هستی است. امروزه بسیاری از جوامع به نقش تاثیرگذار و مهم این ویژگی عاطفی پی برده‌اند. از این رو تحقیقات بسیار زیادی در این زمینه انجام شده است. دسته‌ای از این تحقیقات درباره‌ی چیستی و ماهیت شادی هستند. دسته‌ای دیگر نیز به دنبال راه‌های برای افزایش شادی مردم جهان هستند. ما نیز در این اثر با تلاش دو نویسنده‌ی بااستعداد به نام‌های میرطاهر موسوی و داوود قاسم‌زاده راجع‌به چرایی مطالعه شادی، روبه‌رو هستیم.

 

اثر بازیچه دست دیگران نشوید

 

اثر بازیچه دست دیگران نشوید

بسیاری اوقات ما گمان می‌کنیم با افرادی زورگو و سلطه‌گر مواجه هستیم. به همین دلیل تصمیم به جا به جای محیط خود می‌گیریم. اما در کمال تعجب در آن مکان نیز با آدم‌های زورگوی جدیدی مواجه می‌شویم. در این شرایط افراد هشیار به سرعت متوجه می‌شوند که اگر با چیزی بیرونی مواجه بودند قطعا چنین اتفاقی تکرا نمی‌شود. اما این شباهت یک نشانه است از این که شاید جایی از کار خودمان می‌لنگد. در واقع این موضوع یک حقیقت تلخ است که حد و مرز دیگران برای این که اجازه دارند چگونه با ما رفتار کنند را فقط خودمان مشخص می‌کنیم. پس اگر همواره با زورگویان مواجه هستیم، خودمان مجوز زور گفتن را برایشان صادر کرده‌ایم. در این اثر ژان ریگارد، روانشناس فرانسوی، به ما نشان می‌دهد که چگونه از بازیچه بودن دست برداریم و جلوی تسلط نادرست دیگران بر خودمان را بگیریم.

 

تاب آوری در سیلی واقعیت

یکی از روانشناسان بزرگ می‌گوید افراد منفی نگر در واقع منفی نیستند، بلکه واقعیت‌ها را می‌بینند. به نظر می‌رسد که او با این جمله قصد دارد حقیقتی تلخ را به رخ انسان‌ها بکشد. و آن حقیقت این است که واقعیت همواره دردناک و اغلب ناراحت‌کننده است. راس هریس، نویسنده‌ی بسیار بااستعداد اثر تاب آوری در سیلی واقعیت نیز دقیقا به همین مورد اشاره می‌کند. او د کتابش سعی می‌کند به تفاوت میان حقیقت و واقعیت توجه کند. در واقع او واقعیت را همان موارد تلخ و ناخوشایندی می‌داند که انسان‌ها از مقابله با آن‌ها فرار می‌کنند. او بر این اعتقاد است که انسان‌ها هنگام مواجه با این اتفاقات آزاردهنده، یک فرآیند طبیعی را پشت سر می‌گذرانند که می‌توان آن را در پنج مرحله‌ی انکار، خشم، چانه‌زنی، افسردگی و پذیرش توصیف کرد. اما او این فرآیند را که بارها و بارها در زندگیمان تکرار می‌شود دلیلی برای رشد و پختگی می‌داند.

 

کتاب پيرامون خودمداري ايرانيان

 

کتاب پيرامون خودمداري ايرانيان

احتمالا هم به عنوان یک فرد ایرانی که در مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات این کشور رفت و آمد داشته‌اید یک جمله را به دفعات شنیده‌اید. آن جمله این است :« ما ایرانی‌ها کار گروهی بلد نیستیم. » این موضوع دقیقا همان ویژگی روانشناختی‌ای می‌باشد که نویسنده‌ی این اثر، حسن قاضی مرادی، در مورد آن به تحقیق پرداخته است. این رساله بیان می‌دارد که ملت ما عموما به یک ویژگی روانشناختی مشترک شناخته می‌شوند که آن را خودمداری می‌گویند. این ویژگی با فردگرایی رایج در غرب بسیار متفاوت است. در واقع خودمداری می‌تواند به نوعی تنها خود را دیدن و به منافع خود توجه داشتن معنی شود. او حتی میان این ویژگی با حکومت استبدادی رابطه‌ای تاثیرگذار را کشف می‌کند. اما اهداف این رساله تنها در این جا به پایان نمی رسد. بلکه نویسنده تلاش می‌کند در انتها به بررسی راهکارهایی بپردازد تا در نهایت بتوانیم جامعه بهتری را شکل دهیم.

 

سخن آخر

در این مقاله شما را به هفت کتاب بسیار کاربردی و جذاب آشنا کردیم. برای آشنایی با آثار بیشتر می‌توانید به بلاگ ما مراجعه کنید. همچنین برای دسترس به تمام این آثار درهای کتابخانه‌ی فراسوی دانش همواره به روی شما باز خواهد بود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.