سلام ، به وبسایت کتابخانه فراسوی دانش خوش آمدید.

معرفی 10 کتاب

معرفی 10 کتاب

کتاب ها خاصیت عجیبی دارند. هر چقدر بیشتر خوانده شوند، چاق‌تر می‌شوند. گویی بخشی از روح خواننده لا به لای صفحاتشان جا می‌ماند. ما نیز در میان قفسه‌های فراسوی دانش گشتیم تا چاق‌ترین کتاب‌هایمان را به شما معرفی کنیم. زیرا اگر آن‌ها بارها و بارها خوانده شده‌اند، پس جزئی از بهترین و معروف‌ترین کتاب های دنیا هستند.

10 کتاب برتر

در این صفحه به معرفی ده کتاب از میان پرمخاطب‌ترین‌های کتابخانه ی فراسوی دانش می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

 

1. تولستوی و مبل بنفش1. تولستوی و مبل بنفش

ادبیات یک گریز است؛ گریزی نه از زندگی، که به سوی آن. تنها همین یک جمله از اثر پرطرفدار نینا سنکویچ، نویسنده‌ی معاصر آمریکایی، برای معرفی آن کافی است. این اثر داستان عشق به ادبیات است. به طوری که همین عشق باعث بهبود اندوه نینا و بازگشت او به زندگی می‌شود. موضوع آن تلفیقی از زندگی‌نامه و رمان است. داستان از آن جا آغاز می‌شود که نینا، برای کنار آمدن با سوگ از دست رفتن خواهرش، تصمیم می‌گیرد هر روز یک کتاب بخواند. اما سیر داستان او تنها یک گزارش کسل‌کننده و بی‌روح نیست بلکه نویسنده با بیان احساسات صادقانه‌‌اش و همچنین مرورش بر حوادث تراژدی‌مانند گذشته، خواننده را با خودش همراه می‌کند. به طوری که هر فرد عاشق ادبیاتی می‌تواند در سیر داستان، با او همزادپنداری کند. همچنین قلم روان و جذاب نینا می‌تواند هر شخصی را، که به تازگی کتاب در دست گرفته، محسور خود و ادبیات کند.

 

2. کتاب هستی و زمان2. کتاب هستی و زمان

از ابتدای تاریخ تاکنون یک سوال ذهن تمام اندیشمندان را به خود مشغول کرده‌است. سوالی که هر کس به نوعی آن را پاسخ می‌دهد. آن سوال درباره‌ی چیستی انسان و هستی است. با این وجود می‌توان فلسفه را به قبل و بعد از سال 1921 تقسیم کرد. همان سالی که مارتین هایدگر، فیلسوف آلمانی، تفکراتش درباره‌ی این سوال را در شاهکارش، به نام هستی و زمان، با دیگران به اشتراک گذاشت. از آن پس رد پای تفکر او، در میان سخنان تمام فیلسوفان مشاهده می‌شود. اما دیدگاه هایدگر چه تفاوتی با دیگر متفکران داشت؟ او، بر خلاف دیگران، پاسخ به این سوال را دشوار و غیرممکن نمی‌دانست. در اندیشه‌ی او نیروهای فرازمینی یا کائنات جایی ندارند. آن چه هست، زمان است و بس. همچنین او انسان را نه مخلوق طبیعت، بلکه هر دو را جزئی از هستی می‌داند. اگر نمی‌خواهید دنیا را جور دیگری ببینید، این کتاب را مطالعه نکنید.

 

3. معرفی کتاب آدم‌های سمی3. معرفی کتاب آدم‌های سمی

بعضی از انسان‌ها شبیه ماشین‌های حمل زباله‌ای هستند که از بیش از ظرفیتشان پر شده‌اند و در ماشینشان بسته نمی‌شود. به همین خاطر آن‌ها با هر حرکت به اطرافیانشان زباله پرتاب می‌کنند و آن‌ها را آزار می‌دهند. این‌ها همان آدم‌های سمی‌ای هستند که لیلیان گلاس، به عنوان یک روانشناس، با آثار جبران‌ناپذیر حرکات و حرف‌هایشان سر و کار داشته است. همین موضوع او را بر آن داشته که درباره‌ی طرز رفتار درست با انسان‌های سمی، کتابی بنویسد. به این طریق افراد با خواندن آن کتاب یاد می‌گیرند که با آدم‌های زخم‌زننده‌ی اطرافشان چگونه برخورد کنند تا خودشان دچار آسیب نشوند. اگر شما هم از ماشین‌های حمل زباله اطرافتان خسته شده‌اید، این اثر را بخوانید تا یاد بگیرید چگونه از سر راهشان کنار بروید.

 

4. کتاب چهار میثاق4. کتاب چهار میثاق

سعادت چیست و چطور می‌توان به آن دست یافت؟ در سال‌های بسیار دور خردمندانی، از میان سرخ پوستان، گرد هم آمده و چهار میثاق بستند. چهار عهدی که، بنا بر اعتقاد آن‌ها، ضامن دستیابی نسل بشر به سعادت و خوش‌بختی است. مکتب آن‌ها، که تولتک نامیده می‌شد، با گذشت زمان به فراموشی سپرده شد. تنها عده‌ای اندک آن میثاق‌ها را در سینه نگه داشتند و نسل به نسل منتقلش کردند. این روایت می‌توانست تبدیل به یک قصه‌ی شبانه برای کودکان شود. اما مردی از نوادگان تولتک‌ها، تصمیم گرفت چهار عهد نجات‌بخش بشر را به جهانیان یادآوری کند. دون میگوئیل در کتاب خود، که به همین نام نوشته شده است، به ما یادآوری می‌کند که برای سعادتمند بودن هیچ گاه زبانمان را به گناه آلوده نکنیم، درگیر تصورات واهی نشویم، هیچ چیزی را به خودمان نگیریم و در نهایت همیشه بیشترین تلاشمان را به کار ببندیم.

 

5. معرفی کتاب سقلمه5. معرفی کتاب سقلمه

پیش از هر چیز باید به شما بگوییم که این کتاب خواب را از سرتان می‌پراند. پس اگر علاقه‌ی شدیدی به خواب رفتن دارید، به هیچ عنوان سمت آن نروید. چون چنان تلنگری به شما می‌زند که دیگر نتوانید خودتان را در برابر مسئولیت‌هایتان به خواب بزنید. البته نگران استراحت شبانه‌ی خود نباشید. زیرا سقلمه، تنها شما را از خواب غفلت بیدار می‌کند. در واقع پس از خواندن اثر معروف ریچارد تیلر، دیگر نمی‌توانید اشتباه‌های خود را گردن شانس بدتان بیندازید. زیرا متوجه می‌شوید که همه چیز به انتخاب خودتان بستگی دارد. و اگر اصطلاحا دچار بدشناسی می‌شوید علت آن تنها عدم آگاهی شما درباره‌ی روش صحیح سنجش انتخاب‌ها و برگزیدن بهترین گزینه‌ی پیش رویتان است. نویسنده در این اثر نگاهی تلفیق شده از علوم روان‌شناسی و جامعه‌شناسی نسبت به انتخاب‌های انسان و تاثیر آن‌ها بر اقتصاد دارد.

 

6. پدر پول‌دار، پدر بی‌پول6. پدر پول‌دار، پدر بی‌پول

این اثر در واقع بیانگر سرنوشت دو دسته‌ی متفاوت از انسان‌ها است. در یک طرف کسانی هستند که تمام عمرشان برای پول کار کرده‌اند اما گویا هیچ وقت نمی‌توانند به آن برسند. و در مقابل افرادی قرار دارند که پول در خدمت آن‌ها است و به دنبالشان می‌دود. چه تفاوتی میان این افراد وجود دارد؟ احتمالا دسته‌ی اول فقیر بودنشان را جزئی از سرنوشت می‌دانند و در مقابل آن تسلیم شده‌اند. اما در ذهن گروه دوم، واژه‌ای به نام فقر وجود ندارد. آن‌ها شاید از پا بیفتند یا تمام دارایی خود را از دست بدهند، ولی تصویری که از خودشان در ذهن دارند هیچ‌گاه فقیر نیست. رابرت کیوساکی و شارون لیچر، به شما یاد می‌دهند که چطور نخ سرنوشت نامعلومتان را قیچی کنید و خودتان آن را به دست بگیرید. شما با این کتاب جرات پیدا می‌کنید که سرنوشت را به دنبال خود بکشید نه اینکه در مقابلش تسلیم شوید.

 

7. از حال بد به حال خوب7. از حال بد به حال خوب

چرا حالمان بد است؟ بسیاری از اوقات پیش می‌آید که حتی نمی‌دانیم چرا حال بدی داریم. تنها چیزی که احساس می‌کنیم این است که خسته، غمگین و پریشان هستیم. تحمل این شرایط بسیار طاقت‌فرسا می‌باشد، اما راه‌حلی برایش پیدا نمی‌کنیم. CBT، یا همان درمان شناختی-رفتاری، به ما می‌گوید که ریشه‌ی تمام ناراحتی‌های ما، ذهن و باورهای اشتباهمان است. این باورها تبدیل به الگوهای شناختی می‌شوند و ما بر اساس آن‌ها تصمیم گرفته و رفتار می‌کنیم. پس اگر باورهای ما اشتباه باشند، دچار رفتارهای اشتباهی می‌شویم. و همان رفتارهای اشتباه، آن باورهای غلط را تقویت می‌کنند. در این شرایط در یک چرخه‌ی معیوب گیر می‌افتیم و همیشه حال بدی خواهیم داشت. مگر آنکه خطاهای شناختی خود را شناسایی کرده و اصلاحشان کنیم. دکتر دیوید برنز در این کتاب سعی کرده تا با شناساندن خطاهای شناختی به مخاطب، راه اصلاح آن باور اشتباه و متعاقبا تغییر رفتار را به ما نشان دهد.

 

8. سنگ فرش هر خیابان از طلاست8. سنگ فرش هر خیابان از طلاست

ممکن است هنگام قدم زدن در ردیف‌های کتابخانه، چشمتان به نام جذاب این کتاب بیفتد و آن را در دست بگیرید. سپس بنا به عادت همیشگی آن را ورق بزنید تا به سطرهای آن نگاهی بیندازید. به احتمال زیاد اولین کلماتی که در ارزیابی متن به ذهن شما خطور می‌کند انگیزشی و موفقیت است. و از آنجایی که امروزه بازار این کتاب‌ها کساد است و آن‌ها را زرد می‌خوانند تصمیم می‌گیرید آن را به قفسه باز گردانید. اما دست نگه دارید. نگاهی به نام نویسنده بیندازید. این اثر متعلق به کیم‌وو چونگ، موسس کمپانی دوو، است. مردی که با دستان خالی اما ذهنی پر از ایده و نگرشی بلندپروازانه از خیابان‌ها، طلا به دست آورد. در این اثر شما با سخنان پوچ و امیدهای واهی رو به رو نیستید. بلکه مردی خودساخته، تجربیات و عقایدش را با شما در میان می‌گذارد. هنوز هم می‌خواهید اثر را به قفسه بازگردانید؟

 

9. لازم نیست یک نابغه باشیم9. لازم نیست یک نابغه باشیم

همیشه در گوش ما خوانده‌اند که نبوغ، یک استعداد فطری و آسمانی است. نابغه شخصی است که با نیرویی مرموز و جادویی متولد می‌شود. اما باید بگوییم که آستین کلون با کتاب پر فروشش این جا است تا بر این اندیشه خط بطلان بکشد. او با بیان شواهد تاریخی از بزرگان هنر و علم مانند چایکوفسکی، داروین و امثال آن‌ها، نشان می‌دهد که این افراد برخلاف باور دیگران در یک شب به نواختن اثری بی‌نظیر و کشف فرضیه‌ای تکان‌دهنده، دست نیافته‌اند. بلکه دارا بودن پشتکار، نظم، جسارت و ویژگی‌هایی این چنینی، از آن‌ها یک نابغه ساخته است. بر این اساس نویسنده معتقد است که موفق شدن یک الگو دارد که با رعایت آن می‌توان به برترین جایگاه‌ها دست پیدا کرد. اگر شما هم می‌خواهید آن الگو را بدانید باید پا به پای کلون در کتابش پیش بروید.

 

10. کتاب الفبای درد10. کتاب الفبای درد

شاعران و نویسندگان، ارواح سخن‌گوی جوامع هستند. همواره از میان آثار شعرای یک عصر می‌توان به احوال سیاسی، اعتقادی، اجتماعی و روان‌شناختی مردم آن دوره پی برد. اگر سیری در ادبیات کهن فارسی تا به امروز داشته باشیم متوجه می‌شویم که سایه‌ی سنگین، تیره و مرموزی به مرور بر آن سایه افکنده و احوالاتش را دستخوش تغییر کرده است. درد و رنج جانکاه، مضمونی است که رد پایش در سراسر اشعار امروز ما دیده می‌شود. مصطفی گرجی برای بررسی سایه‌ی تاریکی که ادبیات معاصر را در بر گرفته ، اثر الفبای درد را خلق کرده است. در این اثر ابتدا به طور مفصل درباره‌ی مفهوم درد و چیستی آن صحبت می‌شود. سپس دلایل رخنه‌ی آن به فرهنگ و ادب جامعه تحت بررسی قرار می‌گیرد. این کتاب برای عاشقان شعر و دغدغه‌مندان جامعه، پیشنهاد بسیار مناسبی می‌باشد.

 

سخن آخر

در این جا سعی کردیم نگاهی گذرا به پرمخاطب‌ترین و بهترین کتاب‌های جهان، که در کتابخانه‌ی فراسوی دانش نیز موجود است، داشته باشیم. البته این کتاب‌ها در سراسر فضای مجازی و به صورت فایل، قابل دانلود هستند. اما تنها عاشقان کتاب لذت ورق زدن صفحات و به مشام کشیدن بوی کاغذ را درک می‌کنند. ما نیز برای آنان کتابخانه‌ای مملو از آثار جذاب و بی‌نظیر تدارک دیده‌ایم. به علاوه هر بار تعدادی از آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. پس باز هم به ما سر بزنید. منتظر دیدگاه شما درباره‌ی این کتاب‌ها هستیم.

ارسال نظر
https://slot-deposit-10rb.digitalcommons.nc.gov/
https://slot-deposit-qris.digitalcommons.nc.gov/
https://spadegaming.digitalcommons.nc.gov/
https://pg-soft.digitalcommons.nc.gov/
https://habanero.digitalcommons.nc.gov/
https://cq9.digitalcommons.nc.gov/
https://bonus-garansi-kekalahan.digitalcommons.nc.gov/