سلام ، به وبسایت کتابخانه فراسوی دانش خوش آمدید.

معرفی 7 کتاب برتر هفته

معرفی 7 کتاب برتر هفته

در سلسله مقالات سریالی معرفی کتاب های برتر هفته، در این مقاله قصد داریم ۷ اثر برگزیده در حوزه‌ی رشد فردی را به شما معرفی کنیم. اگر از دسته افرادی هستید که به دنبال فراشناخت بیشتری هستند تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

کتاب برتر هنر شفاف اندیشیدن

یک بحثی که در مکتب فرید هم به آن اشاره شده بسیاری از مشکلات ما به علت مبهم بودن افکار ماست. اثر برگزیده هنر شفاف اندیشیدن نوشته شده توسط رولف دوبلی و ترجمه عادل فردوسی پور، بهزاد توکلی و علی شهروز از جمله کتبی است که ما از خطای شناختی فکری آگاه می‌سازد. ضمن آگاهی از این مسئله می‌توان از تکرار خیلی از عادت‌ها جلوگیری کرد. به همین دلیل از نظر نویسنده شفاف اندیشیدن یک هنر است. چرا که باعث می‌شود از بسیاری از خطاها و اشتباهات خودمان جلوگیری کنیم.

 چند خطای فکری که در این کتاب بررسی شده 

۱. شما فکر می‌کنید می‌توانید چیزهایی را تغییر دهید که هیچ کنترلی بر روی آن‌ها ندارید.

۲. برای تعیین ارزش چیزی از مقایسه کردن به جای در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی استفاده می‌کنید.

خیلی از اوقات تصور می‌کنیم می‌توانیم بر همه‌ی امور تسلط و نظارت کامل داشته باشیم. دو اصطلاحی در روانشناسی مطرح است به نام دایره‌ی نفوذ و دایره‌ی نگرانی.

دایره‌‌ی نگرانی: تمرکز بر قسمتی است که نمی‌توان تغییر داد. مثل فرزند معلول، خانواده‌ای که در آن متولد شده‌ایم و….

دایره‌‌ی نفوذ: موقعیت‌هایی هستند که می‌توان آن‌ها را تغییر داد مثل وضعیت مالی
جالب این که زمانی که تمرکز ما بر روی دایره‌ای نگرانی است مدام استرس داریم. دلواپس هستیم. اشخاص آگاه تمرکز خود را بر مسائلی می‌گذارند که قادر به تغییر آن هستند.

۲.کتاب برتر عادت‌های اتمی

«اگر با تغییر عادت‌های خود مشکل دارید، مسئله شخص خودتان نیست. بلکه مشکل از سیستم شما است.»

نویسنده ‌ی این کتاب برتر معتقد است که انسان یک ماشینی است برای تکرار عادت‌های خود. در نهایت امر فرد به شخصیتی در راستای تکرار عادت‌های خود تبدیل می‌گردد. این اثر علمی و کاربردی تا کنون به ۵۰ زبان دنیا ترجمه شده است. جالب اینکه از همان ابتدای فروش در رده‌ی بهترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفت.

مطالبی که از این کتاب می‌توان آموخت:

۱. چه گونه روزانه یک درصد رشد کنیم ؟
۲. شکستن عادت‌های بد و جایگزین عادت‌های خوب
۳. از اشتباهاتی که اکثریت افراد موقع تغییر عادات‌شان مرتکب می شوند اجتناب کنیم.
۴. در هر شرایطی برای ایجاد عادت‌های جدید زمان بگذاریم.
۵. با طراحی مناسب برای محیط اطرافمان احتمال موفقیت را افزایش دهیم.
۶. چگونه تغییرات کوچک و ساده می‌تواند نتایج بزرگی را رقم بزند.
۷. چگونه بعد از قرار گرفتن در مسیر اشتباه مجدداً به مسیر درست برگردیم.
۸. چگونه این ایده‌ها و عادت‌های مناسب را در کار و زندگی مان پیاده کنیم.

۳. اثر برگزیده هنر ظریف بی‌خیالی

یکی از پرفروش‌ترین کتاب های توسعه فردی هنر ظریف بی‌خیالی از مارک منسن می‌باشد. اشتباه برداشت نکنید. هدف این کتاب بی‌خیالی کامل افراد از حوزه‌های زندگی نیست. همین طور که بالاتر اشاره شد باید به دنبال مسائلی باشیم که ضمن اینکه حائز اهمیت هستند تحت کنترل ما قرار دارند. این اثر از مخاطب خود می‌خواهد که همواره به دنبال خلق شادی باشد. اگر ما یاد بگیریم که انرژی خود را صرف مسائل کم اهمیت نکنیم به مراتب کیفیت زندگی ما ارتقاء پیدا می‌کند.

بخشی از این کتاب:

«بشر امروزی در افسرده‌ترین حالت ممکن قرار دارد. دلیل این موضوع هم افزایش تنوع در حق انتخاب است. ما هر روز برای لباسی که می‌خواهیم بپوشیم تا ماشینی که می‌خواهیم سوار شویم و حتی غذایی که می‌خواهیم بخوریم، باید از بین گزینه‌های بی‌شمار تصمیم‌گیری کنیم و همین باعث افزایش استرس و تنش روانی شده است. اگر می‌خواهیم در دام این تنش و استرس نیفتیم، باید یاد بگیریم که برای خیلی از چیزهای زندگی تره هم خرد نکنیم و برای این کار باید در مورد مهم‌ها و نامهم‌های زندگی خود تجدیدنظر کنیم.»

۴. کتاب برتر کار عمیق

این اثر از کال نیوپورت نشان می‌دهد که چگونه تکنولوژی مانع تمرکز ما برای انجام امور مهم میگردد. در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید می‌بایست برای موفقیت خود بهترین را رقم بزنید که این مسئله تمرکز عالی شما را می‌طلبد. این اثر برگزیده اشاره می‌کند که دو علت برای بالا بودن ارزش کار عمیق وجود دارد:

۱. آموختن

در دنیایی زندگی می‌کنیم که همواره در حال تغییر و تحول است. به همین دلیل برای پایداری و پیشرفت مالی می‌بایست هنر یادگیری را آموخت. در غیر این صورت از پیشرفت در حوزه‌های مختلف عقب می‌افتیم.

۲. انقلاب شبکه‌های دیجیتال، اثرات مثبت و منفی زیادی دارد:

یکی از مواردی که موجب افزایش پاداش مادی و معنوی افراد می‌گردد ارائه خدمات جدید و سودمند است که دسترسی کاربر به آن بدون محدودیت باشد. از طرفی باید توجه داشت که اگر این خدمات در سطح متوسط باشد تلاش‌های شما بی‌نتیجه است. چرا که به راحتی برای شما جایگزین پیدا می‌شود.

نکاتی که از این اثر برگزیده می‌توان آموخت:

_ کار عمیق به شما کمک می‌کند تا در حوزه کاری‌تان در سطح ممتاز باشید.

_ اگر هنگام استفاده از اینترنت در محل کار و حتی منزل‌تان زمان‌بندی دقیقه داشته باشید در آموزش تمرکزتان کمک بزرگ کرده‌اید.

_ کار عمیق و همکاری رابطه ای است که مهارت می‌طلبد.

_ کار عمیق و فعالیت با تمرکز به شما کمک می‌کند تا مطالب سخت و دشوار ها با سرعت بیشتری یاد بگیرید.

۵. کتاب برتر آیین دوست‌یابی و تاثیرگذاری بر افراد

یکی از بزرگترین دغدغه‌ی ما انسان‌ها ارتباط با دیگر افراد است. این مسئله به خصوص برای افرادی که در حوزه تجارت هستند بسیار حائز اهمیت است. اثر برگزیده آیین دوست یابی از دیل کارنگی در ۴ بخش اصلی بر روی مهارت ارتباط افراد کار می‌کند.

تفاوتی ندارد که در چه حوزه‌ای فعالیت می‌کنید و اهداف و تمایل شغل شما چیست این کتاب کمک می‌کند تا اعتماد به نفس، تاثیرگذاری و نفوذ خود را بر روی دیگران افزایش دهید. همچنین بیاموزید که چطور افراد را با خود همراه همراه کنید. تا بدون اینکه مانعی در مسیر حرکت و رشد و پیشرفت این افراد باشید آنها در کنار شما بمانند و به موفقیت شما کمک کنند.

 

۶. کتاب برتر جرئت بسیار

این اثر برگزیده به ۴ مسئله اصلی اشاره می‌کند:

چگونگی شهامت آسیب‌پذیر بودن در زندگی
عشق ورزیدن
تربیت فرزند
رهبری

این کتاب حاصل ۱۲ سال تحقیقات موفقیت‌آمیز برنه براون در زمینه‌های اجتماعی، در خانه، رابطه زناشویی کار و تربیت فرزند می‌باشد. این اثر از مخاطب دعوت می‌کند تا دل و جرأت به خرج دهد. برای آنکه حتی زمانی که هیچگونه تضمینی برای موفقیت نیست به خودش اجازه دهد تا وارد میدان شود.

بخشی از این کتاب

شهامت به خرج دادن در میدان زندگی در برد و باخت خلاصه نمی‌شود. نکتۀ اصلی این است که دل و جرئت ورود به میدان را داشته باشیم. در دنیایی که فرهنگ کمبود و خجالت بر آن غالب است و احساس ترس به ماهیت ثانویۀ انسان‌ها تبدیل شده است، آسیب‌پذیر بودن می‌تواند موجب تزلزل نظام آن شود. کار ساده‌ای نیست؛

حتی گاهی خطرناک هم هست، و بدون شک دیده شدن در میدان زندگی می‌تواند رنجش‌ها و صدماتی را به دنبال داشته باشد. ولی با نگاهی به زندگی خودم و مفهوم شهامت به خرج دادن در میدان زندگی صادقانه می‌توانم بگویم که هیچ‌چیز دشوارتر، خطرناک‌تر و برخورنده‌تر از این نیست که خارج از زندگی‌تان بایستید و با خودتان فکر کنید: «کاش شهامت این را داشتم که خودم را نشان دهم و دیده شوم!»

7. اثر حکایت دولت و فرزانگی

این اثر انگیزشی از لغات نمادین بسیاری استفاده شده است. این اثر داستان جوانی است که که از درآمدی و موقعیت شغلی خود رضایت کافی نداشت. این جوان با پیرمرد ثروتمندی آشنا می‌شود که در طی 15 حکایت ارزنده اصول رسیدن به موقعیت مالی مناسب را معرفی می‌کند. این اثر شامل جملات بسیار تامل برانگیز و تاثیرگذاری دارد که ارزش دارد بارها و بارها آن‌ها را خواند و در ارتباط با آن‌ها اندیشید.

 

در پایان

در این مقاله به معرفی 7 کتاب برتر هفته پرداختیم. با عضویت در کتابخانه‌ی فراسوی دانش می‌توانید این کتب را امانت بگیرید و مطالعه کنید. با مطالب فرا شناختی بیشتر از سایت فراسوی دانش با ما همراه باشید.

 

با معرفی کتاب های برتر هفته ما همراه باشید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.