سلام ، به وبسایت کتابخانه فراسوی دانش خوش آمدید.

معرفی 7 کتاب برتر هفته

معرفی 7 کتاب برتر هفته

سلام خدمت همه‌ی شما مخاطبان عزیز کتابخانه‌ی فراسوی دانش. مفتخرم که با یکی دیگر از مقالات کاربردی در خدمت شما عزیزان هستم. قصد دارم سلسله‌ای از مقالات سریالی از دسته‌ی معرفی 7 کتاب برتر در هفته را ارائه دهم. در این مجموعه  از مقالات با برسی بخشی از مقدمه و مشخصات کتبی که قابل امانت از کتابخانه‌ی فراسوی دانش هستند به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. با من همراه باشید تا 7 کتاب برتر این هفته را به شما معرفی کنم.

 

 اثر نه تنبيه نه تشویق (چگونه انگیزه‌ها‌ی دورنی را پرورش دهیم؟)

نویسنده‌ی این کتاب(الفی کهن)، بر اساس اصول روانشناسی، به برسی دو عملکرد پاداش و تنبیه که دو روی یک سکه‌ی بی‌ارزش هستند می‌پردازد. او با زیر سوال بردن عملکرد پاداش در خانه، مدرسه و محل کار خانواده، معلم و مدیر را متقاعد می‌کند که تلاش برای کنترل غیر مستقیم افراد از راه تشویق در کوتاه مدت نتیجه‌ی خوبی می‌دهد؛ اما در پایان روش مناسبی نیست و در نهایت به شخص حتی ضرر و زیان هم می‌رساند. این عملکرد صرفا باعث فرمان‌برداری و اطلاعت موقت در دیگران ایجاد می‌کند. نویسنده با برسی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ارائه‌ی مشوق‌هایی از قبیل پول، رشوه، جایگاه بالاتر، رتبه و یا نمره در مدارس منجر به افت عملکرد در افراد می‌گردد. جالب است که به این نکته هم اشاره کنم که حتی تمجید کودکان نوعی از رشوه‌های کلامی‌ است که در دراز مدت منجر به وابستگی آنان نسبت به تایید دیگران می‌گردد.

 

 

مشخصات کتاب

مشخصات کتاب: تهران، انتشارات صابرین، 1398، چاپ ششم، 352، ص قیمت 55000 ت. قابل امانت از کتابخانه فراسوی دانش بخش کتاب های روانشناسی.

 

اثر دو بدن شاه

یک حاکم بر خلاف مردم عادی صرفا بدنی ندارد که با فوت او از بین برود (بدن طبیعی). کالبد دوم دیگری دارد که فناناپذیر، مثالی و نمادین است (بدن سیاسی). او در اوایل حکومت صرفا یک کالبد مادی داشت اما آرام و پیوسته به کمک اثرگذاری شاه و مردم بر یکدیگر در مناسبت‌های اجتماعی کالبد دوم او شکل می‌گیرد. بدن سیاسی یک حاکم، قابل مشاهده نیست و از طریق سیاست و چگونگی اداره‌ی کشور و امور جامعه ایجاد می‌شود.  از نظر نشانه‌شناسی این کالبد، محتوا و مضمون خاصی ندارد. نوعی طبل تو خالی است که هر کسی به درون آن دسترسی پیدا کند امکان دارد نقابی بر چهره بزند. به همین خاطر می‌گویند شاه «هرگز نمی‌میرد.»

 

مضمون اثر:

در این اثر تاملاتی از احمد اخوت، به برسی عکس‌هایی از این دو بدن می‌پردازیم. نقاط مشترک شاهان و فرمانروایان جهان از جمله: ناصرالدین شاه، میتران رئیس جمهور فرانسه، شاه مخلوع، لنین، چه گوارا، کاسترو و بسیاری دیگر از حکمران های جهان بررسی می‌گردد. در این اثر رویدادهای تاریخی در کنار نشانه‌شناسی این افراد و قیاس آن‌ها با یکدیگر برسی گردیده است. موارد مشترکی که در این اثر به آن‌ها اشاره شده:  در خصوص ظاهر، نحوه لباس پوشیدن، و جسد آنها می‌باشد. بخشی از عناوین این کتاب: تمثال شاه، مرگ شاه، بقایای چه گوارا، کاستروی روئین تن، و مغز اینیشتین.”

 

کتاب دو بدن شاه

 

مشخصات کتاب:

تهران ، انتشارات نوشناخت ، 1398 ، چاپ نخست ، 236 ص ، قیمت 62000 ت. قابل امانت از کتابخانه فراسوی دانش بخش کتاب های مذهبی.

 

اثر مهرطلبی

مهرطلبی مسئله و مشکل بسیاری از ما انسان‌ها است. خوب اطرافیان صرفا کسانی نیستند که همه را راضی و خشنود نگه می‌دارند. اشخاصی هستند صرفا توجه و تایید دیگران را می‌خواهند. ترس از خشم، آن‌ها را مجبور می‌کند تا اکثر مواقع به جای پاسخ رد، با موقعیت و درخواست فرد مقابل موافقت کنند. آن‌ها از نیاز غیر قابل کنترل، تایید گرفتن از افراد به عنوان استتار برای خوب نمایش دادن خود استفاده می‌کنند. در این کتاب اشاره شده که مثلث راضی نگه ‌داشتن مردم شامل افکار، احساس، رفتار می‌باشند. برای مقابله با این بیماری در ابتدا باید تشخیص دهید که چه نوع از مردمی را دوست دارید. اینک باید تغییرات کوچکی در هر بخش از مثلث این بیماری  ایجاد کنید تا با یک تحول چشمگیر و مثبت و بادوام در این سندرم روبه‌رو شوید. بعد از بهبودی، اولویت شما را خشنودی و رضایت خودتان است.

 

کتاب مهرطلبی

 

چرا به علم اعتماد کنیم؟

نویسنده‌ی این کتاب (نیومی اورسکیز) در این اثر قاطعانه از علم دفاع می‌کند. او به مهم‌ترین دلایل و ویژگی‌هایی که باید به علم اعتماد کنیم را مطرح می‌کند. همچنین به برسی بزرگ‌ترین نقطه قوت علم  (ماهیت اجتماعی) می‌پردازد. نویسنده با دنبال کردن تاریخ و فلسفه‌ی علم از اواخر قرن 19 تا امروز بیان می‎‌کند که برخلاف عقیده‌ی دسته‌ای از افراد به هیچ عنوان روش علمی یکتا و منحصر به فردی وجود ندارد. اعتماد به ادعای عالمان به خاطر فرآیند اجتماعی،دقت، برسی و ارزیابی فراوان آن‌ها می‌باشد. لازم است اشاره کرد که هیچ کدام از این روش‌ها و سبک‌ها بی‌نقص نیستند. چرا که به انسان مربوط است. حتی از خطای دانشمدان بزرگ درس‌های بزرگی مطرح کرده است. این کتاب براساس سخنرانی‌های تنر در ارتباط با ارزش‌های انسانی نگارش شده است.

 

چرا به علم اعتماد کنیم

 

کتاب ماتریس ذهن

اصل مفهوم «روابط موضوعی»، همانند دیگر موضوعات اصلی روان‌شناسی فروید مطرح کرده است. هر کدام از روانشناسان به طور مستقل به این نظریه پرداخته‌اند و در نهایت مولفه‌های اصلی آن در سه بخش خلاصه می‌گردد:

  1. ابعاد روانی انسان‌ها متشکل از رابطه است و تکامل آن‌ها از طریق ارتباط صورت می‌گیرد.
  2. ارتباط با اشخاص نوعی نیاز حیاتی است؛ که هیچ چیزی قابلیت جایگزینی آن را ندارد.
  3. نظریات حوزه‌ی روابط موضوعی با بین شخصی یکسان نیستند.

در روان‌کاوی بریتانیایی وجود ناهشیار رابطه نقشی محوری دارد. آدمی در مقام موجودی اجتماعی که بیش از هر چیزی رابطه‌جو است (نه صرفا لذت‌جو) در بطن ماتریس ارتباط می‌تواند رشد کند و تحول ‌یابد. از این کتاب جذاب تحلیلگران و خوانندگان غیر متخصص هم می‌توانند بهره ببرند.

 

ماتریس ذهن

 

کتاب برج و میدان

با وجود اینکه قرن 21 به عنوان عصر شبکه برای ما شناخته شده است، نویسنده‌ی این کتاب (نیل فرگوسن) معتقد است شبکه از همان ابتدا با ما بوده است. ساختار مغز، زنجیره‌ی غذایی و شجره‌نامه نوعی شبکه هستند که از اوایل جامعه‌ی بشریت ایجاد شده‌اند. افراد به گونه‌ای معتقدند صرفا افرادی که در برج‌های بلند مستقر هستند توانایی حکومت دارند در صورتی‌که اکثرا قدرت در میدان شهر قرار دارد. چرا که شبکه‌ها میل به نوآوری دارند و ایده‌های انقلابی از مرکز می‌تواند به مناطق دیگر سرایت کند. این کتاب به برسی نابودی و ظهور شبکه‌ها می‌پردازد. همچنین با مفاهیمی از قبیل: خوشه بندی، درجات جدایی، پیوندهای ضعیف، سرایت‌ها و انتقال فاز درک ما را از گذشته و حال تغییر می‌دهند.

 

اثر

 

 

استادان استادان چه کردند؟

در سال 1297 در  جهت ارتقای شرایط آموزشی لایحه‌ تاسیس دارالمعلمین مرکزی توسط شورای ملی به تصویب رسید. همچنین ساخت موسسات تربیت معلم (دارالمعلمین) مونث و مذکر در این تاریخ به صورت رسمی مجاز اعلام گردید. “دارالمعلمین مرکزی” اولین موسسه‌ای بود که زیربنای مراکز تربیت معلم بعدی را تشکیل داد. سپس به دلیل نیاز کشور به تربیت معلم زن برای امر آموزش و تدریس در مدارس دخترانه اولین معادل دخترانه‌ی مرکز تربیت معلم با عنوان “دارالمعلمات” تاسیس شد. این اثر نوشته‌ی مقصود فراستخواه تاریخ دارالمعلمین و دانشسرای عالی را  از 1297 تا 1357 ارائه می‌دهد. این اثر مبنع مناسبی برای پژوهش و آگاهی از تاریخچه‌ی مراکز تحصیلی و علمی هستند.

 

کتاب

 

 در پایان

در این مقاله از مجموعه مقالات سریالی 7 مورد از بهترین آثار کتابخانه‌ی فراسوی دانش را به شما عزیزان معرفی کردم. برای مقالات بعدی می‌توانید کتاب‌های مد نظر خود را از طریق نظرسنجی‌های کانال فراسوی دانش اعلام کنید. حتما برای معرفی در اولویت قرار می‌گیرند. با ما همراه باشید.

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.