سلام ، به وبسایت کتابخانه فراسوی دانش خوش آمدید.

معرفی 10 کتاب

معرفی 10 کتاب

کتاب ها، دروازه‌های دستیابی به آگاهی، شادمانی و آسایش هستند. مک لوهان، فیلسوف و متفکر کانادایی، همواره می‌گوید کیفیت زندگی انسان ها را تنها دو چیز مشخص می کند.انسان هایی که ملاقات می‌کنند و کتاب‌هایی که می‌خوانند. ما در فراسوی دانش برای دستیابی شما به زندگی بهتر، ده عنوان از میان برترین کتاب‌های دنیا را برگزیده و به شما معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی 10 کتاب برتر

ده کتاب یکه در این جا برای شما گردآوری کرده ایم، به اندازه‌ای معروف هستند که احتمالا نام چند مورد از آن‌ها را شنیده‌اید. اما احتمالا از کاربرد آن در زندگی خود و مضامینش اطلاع چندانی نداشته باشید. حتی ممکن است تعدادیر را مطالعه کرده باشید اما نقد درستی از آن‌ها در دستتان نداشته باشید. ما با توضیحات مختصر درباره‌ی هر کدام از این آثار، دیدگاهی تازه نسبت به آن‌ها به شما می‌بخشیم.

 

باشگاه 5 صبحی ها

1) باشگاه 5 صبحی ها

آیا دوست دارید که با کارآفرینی موفق رو به رو شوید و او از تجربیات و رمز و رازهای رسیدن به موفقیت هایش به شما بگوید؟ پس نباید این اثر را از دست بدهید. موضوع آن تقریبا از نامی که دارد واضح است. پنج صبح، نشانه ی دعوت به سحرخیزی است. نظم و به موقع برخاستن از رخت خواب، یکی از توصیه‌هایی است که مرد ثروتمند درون کتاب به دو برادر رو به رویش و شما می‌کند. رابین شرما نیز در تمام فصول روش‌ها و دلایل بسیار زیادی را برای سحرخیز بودن از جانب او، ذکر می کند.

 

 

 

2) کتاب علم نفوذ در دیگران

2) کتاب علم نفوذ در دیگران

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که تمام مشاغلش وابسته به ارتباط با افراد دیگر است. فروشندگان می‌بایست نظر مشتری را جلب کنند. روان شناسان باید مراجعانشان را ترغیب به مراجعه مجدد کنند. بازاریابان دست به دست با محصولشان می‌ گردند و سعی می‌کنند کسی را برای خرید آن قانع کنند. در واقع رسیدن به موفقیت در سایه‌ی قانون ترغیب پنهان شده است. کوین هوگان نیز با علم بر این موضوع، همه‌ی یافته ‌های دانشمندان در این مورد را بررسی کرده. سپس عصاره‌ی تمام آن‌ها را با بیانی شیوا در کتاب خود بازگو کرده است.

 

 

 

 

3) روان شناسی عزت نفس

3) روان شناسی عزت نفس

عزت نفس چیست؟ از کجا نشات می گیرد؟ چگونه نمایش داده می شود؟ این سوالاتی است که دکتر ناتانیل براندن در اثر خود به بررسی آن ها پرداخته است. براندن از پیشگامان روان شناسی عزت نفس است. بر اساس نظر او، دو دسته عامل بزرگ در شکل گیری عزت نفس نقش دارند. آن‌ها عوامل بیرونی و درونی هستند. در این کتاب به شما گفته می‌شود که بدون شک یکی از بزرگترین عوامل در تشکیل قالب نخستن عزت نفس ما و باورهایمان درباره خود، محیط بیرون و اطرافیان ما هستند. با این وجود زمانی که می‌خواهیم خود را تغییر بدهیم دیگر عوامل بیرونی اهمیت ندارند. تنها باید درونمان را اصلاح کنیم.

 

 

4) زنان کارآفرین

4) زنان کارآفرین

هزاران مرد در دنیا کسب‌وکاری راه انداخته و مشغول شده‌اند. اما زمانی که یک زن در مقابل آنان قد می‌کشد و رشد می‌کند از تمامشان قدرتمندتر جلوه می کند. دلیل آن تفاوت سختی را برای این دو جنس است. مسیر ورود به دنیای کسب‌وکار برای مردان تنها چند مانع مانند اقتصاد مریض یا نبود شغل دارد. اما زنان از مسیر دیگری وارد این عرصه می‌شوند. آن مسیر سراسر مانع است. آن‌ها علاوه بر مواجه با اقتصاد و رقیبان، می‌بایست با نگاه جامعه و خانواده‌ی خود بجنگند و در کنار شغلشان مسئولیت‌های خانه‌داری، مادر بودن و همسر بودن را نیز بر دوش بکشند. همین موضوع از آنان اسطوره می‌سازد. رکسانا بهرامی تاش در کتاب خود زندگی و تصمیمات چهار اسطوره در این عرصه را بررسی کرده است. بدون شک تجربیات آن‌ها به شما نیز کمک می‌کند.

 

 

5) کتاب انسان دانشگاهی

5) کتاب انسان دانشگاهی

دانشگاه تنها مکانی برای آموختن علم و بحث و گفت و گو نیست. شاید شما نیز دیده‌اید که بسیاری آن مکان را بی ارزش می‌دانند. برای توجیه سخنانشان نیز چند کارآفرین بزرگ که از دانشگاه انصراف داده‌اند را مثال می‌زنند. اما پیر بوردیو در کتاب خود به شما نشان می دهد که این مکان علمی، می‌تواند منبع تبادل قدرت نیز باشد. او نیز چندین شخص موثر و موفق که از دل این مکان‌های علم اندوزی برخاسته‌اند، برای شما مثال می‌زند.

 

 

 

6) تحلیل گفتمان

6) تحلیل گفتمان

گفتمان چیست؟ این واژه سال‌های زیادی نیست که به کار برده می‌شود. اما گویا هیچ کس به درستی معنا و جایگاه آن در صحبت کردن را نمی‌داند. تنها برای قافیه‌اش استفاده می‌شود. اما در این کتاب به طور مستقیم چیستی گفتمان مورد بررسی قرار می‌گیرد و تحلیل می‌شود. طبق نظریات لوئیز فیلیپس و ماریان یورگنسن، نویسنده‌ های این کتاب، گفتمان آن روش و قالبی است که گفت و گوی افراد متاثر از آن شکل می‌گیرد. برای بررسی این قالب‌ها باید اطلاعات میان رشته‌ای زیادی به دست آورد. زیرا آن‌ها در دل جامعه و اقتصاد، فرهنگ، ادبیات، سیاست و تاریخ آن شکل می‌گیرند.

 

 

7) کتاب کار عمیق

7) کتاب کار عمیق

ما ایرانی‌ها برای آن چه کال نیوپورت در کتاب کارعمیق، قوانینی برای تمرکز در دنیایی آشفته سعی دارد بیان کند، ضرب المثل بسیار گویایی داریم. با یک دست نمی‌توان دو هندوانه برداشت. در واقع همه می‌دانند که از یک شاخه به شاخه‌ای دیگر پریدن باعث می شود نتوانیم در هیچ زمینه‌ای متخصص شویم و حرفی برای گفتن داشته باشیم. به همین خاطر تمام بزرگان به ما توصیه می‌کنند تمام توجهمان را به روی یک هدف بگذاریم و با جان و دل برایش تلاش کنیم. اما چگونه می‌توانیم از مشغول شدن به حواس پرتی و امور فرعی خودداری کنیم؟ نیوپورت در اثرش این را به شما می‌آموزد.

 

 

8) چک لیست مدیران

8) چک لیست مدیران

مدیر کیست؟ چه وظایفی دارد؟ چگونه می‌توان تفاوت بین یک رهبر کاربلد و آن که وظایفش را به خوبی نمی‌داند و اجرا نمی‌کند را تشخیص داد؟ اگر شما نیز به جایگاه مدیریتی‌ای دست یافته‌اید، این کتاب راهنمای شما است. درک رون تری در اثر خود ابتدا سعی کردن شما را با پاسخ این سوالات آشنا کند. سپس برای هر موقعیتی که یک رهبر با آن مواجه می شود، چک لیستی تهیه کرده است. به طوری که مدیران می‌توانند در مواجه با رویدارهای مختلف به آن‌ها رجوع کرده و راهنمایی بگیرند.

 

 

9) کتاب وضعیت آخر

9) کتاب وضعیت آخر

انسان‌ها در مواجه با دیگران سه رویکرد را در پیش می‌گیرند. او بد است من خوبم. او خوب است من بدم. او خوب است من نیز خوب هستم. به نظر شما کدام رویکرد باعث آسایش و شادی انسان‌ها می‌شود؟ دقیقا همین طور است. اگر خود را خوب ببینیم و دنیا را نیز خوب بدانیم، همه چیز سهل خواهد شد. اما واقعا نگاه ما به دیگران و خودمان تا چه اندازه خوب است؟ آیا والد درون ما اجازه می‌دهد از عذاب وجدان غلط رها شویم؟ آیا کودک سرکش درونمان بیخود و بی‌جهت از دیگران متنفر نمی‌شود؟ تامس آنتونی هریس در اثر وضعیت آخر، تلاش کرده برای دستیابی به این دیدگاه به ما راهکار دهد. این کتاب حاصل سی سال تلاش نویسنده در زمینه رویکرد تحلیل رفتار متقابل است. در واقع نوعی اثر خودیاری در زمینه‌ی سلامت روان می‌باشد.

 

 

10) ماندن در وضعیت آخر

10) ماندن در وضعیت آخر

تامس آنتونی هریس در اثر قبلی خود شما را با وضعیت آخر یا همان دیدگاه تکامل یافته‌ی من و تو خوب هستیم، آشنا کرده است. به راستی من و شما تا چه حد می‌توانیم به این دیدگاه پایبند باشیم؟ این اثر نیز در ادامه ی همان بحث است. حتی خلاصه‌ی آن را در فصول اول بازگو می‌کند. در واقع کتاب ماندن در وضعیت آخر برای کسانی است که می‌خواهند در این باره بیشتر یاد بگیرند. تا بتوانند موقعیت ذهنی خودشان را حفظ کنند.

سخن آخر

ما در این جا شما را با ده عنوان از برترین و پرمخاطب ترین کتاب ها آشنا کردیم. شما برای مطالعه این آثار می‌توانید به کتابخانه‌ی عمومی فراسوی دانش مراجعه کنید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.